top of page

Kalın bağırsak, karın arka duvarına mezenter adı verilen bir bağ ile tutunmuştur. Mezenter, yağlı doku yanında kalın bağırsağın kanlanmasını sağlayan damarları da içerir. Kalın bağırsağın çıkan ve inen kolon kısımları karın zarı ile örtülü olduğundan bu bölümlerin mezenterleri serbest değildir ancak transvers kolon ve sigmoid kolon, karın içinde serbestçe hareket ettiğinden dolayı mezenterleri de aynı şekilde serbesttir. Özellikle sigmoid kolonun mezenteri uzundur.

 

Mezenterin burgu şeklinde kendi etrafinda dönmesine volvulus adı verilir. En sıklıkla sigmoid kolonda görülür. Hem bağırsak geçişinde tıkanmaya, hem de kan damarlarını sıkıştırması sebebi ile dokularda kan akışının bozulmasına neden olur. Hastalar genellikle gaz ve dışkı çıkaramama, karında şişkinlik ve ağrı şikayetleri ile Acil Servis’e başvururlar.

 

Volvulus tanısı karın filmi ve bilgisayarlı tomografi ile konur. Tanı konduktan sonra zaman kaybedilmeden tedavi edilmelidir. Dokularda kan akışının bozulması sebebi ile gendi çevresinde burgu şekline dönmüş olan mezenter, anüsten yerleştirilen kolonoskop yardımı ile düzeltilir ve normal dışkı ve kan akışı sağlanır. Eğer bu mümkün olmazsa ameliyat ile dönmüş olan kalın bağısak bölümü çıkarılır ve geride kalan uç çok büyük olasılıkla karın duvarına ağızlaştırılarak torbaya alınır. Bu hemen her zaman geçici bir torbadır. Hastalık iyileşip hastanın genel durumu toparladıktan sonra birkaç ay içinde yeni bir ameliyatla bağırsak devamlılığı sağlanır.

bottom of page