top of page

Mide balonu, endoskopi ile uygulanan bir kilo verme yöntemidir. Bir ameliyat değildir.

Ucunda kamera olan eğilip bükülebilir bir boru yardımı ile mideye girilerek mide içine 400-500 ml hacminde mavi renkli suyla şişirilmiş bir balon yerleştirilir. Bu balon mide içinde en fazla bir yıl kalabilir, bir yılın sonunda çıkarılmak zorundadır. Mide içinde kapladığı yer aracılığı ile mide kapasitesini düşürüp hastanın daha az yemesini sağlar, ayrıca bazı kişilerde varlığı ile yeme konforunu bozacağı için kişinin yemekten bir miktar kaçınmasına neden olur.

mide_balonu-min (2).jpg

Mide balonuna bağlı komplikasyon çok az görülür. Bu komplikasyonlar içinde en önemlisi balonun mide içinde çeperinin zedelenip içindeki mavi suyun boşalmasıdır. Boşalmış bir balon, ince bağırsağa geçerek tıkanıklığa yol açabilir. Böyle bir durumda balonun mideyi yerketmeden hızlı bir şekilde çıkarılması gerekir. Eğer geç kalınırsa bağırsaklardaki balonun çıkarılması için ameliyat gerekir. Balonu doduran mavi renkli sıvı mide içine akıp bağırsaktan emildiğinde idrarı yeşile boyar ve balonun delindiği konusunda hastayı uyarır. Hasta balon içeride olduğu sürece her idrar yaptığında rengini kontrol etmeli, yeşil renk görürse hemen doktoru ile irtibata geçmelidir.

Mide balonu uygulaması, ameliyat gerekliliği olan bir hastada ameliyatın alternatifi değildir. Kilo sorunu olan ancak ameliyat olacak kriterleri taşımayan hastalarda kullanılabilir. Hastaların % 10’unda, yerleştirilen balon hasta tarafından tahammülsüzlük nedeni ile kullanılamadan çıkarılmak zorunda kalınır. Bu durumun bilincinde olarak mide balonu uygulaması kararı verilmelidir.  

bottom of page