top of page
mide-botoksu.jpg

Mide botoksu, Clostridium Botulinum isimli bir bakterinin salgıladığı maddeden (botulinum toksini) oluşan bir özütün mide duvarına zerkedilmesi işlemine denir. Botulinum toksini (botoks), zerkedildiği kasları geçici olarak felç eder (3-6 ay). Tıpta farklı kullanım alanları vardır. Plastik cerrahide özellikle yüz bölgesinde yaşlanmaya bağlı kırışıklıklara yönelik olarak, bunun yanında anal bölgedeki fissür (çatlak) hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır.  ,

Mide botoksu işlemi endoskopi ile uygulanır. Mide ve oniki parmak bağırsağında başka bir sorun olmadığı kesinleştirildikten sonra, mide duvarına farklı noktalarda yaklaşık 12-16 kez botoks zerkedilir.

 

Botoksun mide kaslarının çalışmasını sekteye uğratarak mide boşalmasını geciktirdiği düşünülmektedir. Bu sayede doygunluk süresini artırır ve diyet yapmayı kolaylaştırır. Etki süresi 3-6 aydır.

Etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmamış olmakla birlikte, çok iyi sonuç alınan hastaların sayısı hiç de az değildir. Burada belirleyici olan hastanın işlem sonrasında kurallara uyumudur. Başarılı olan hastalarda, yaklaşık 2 aylık süreçte ortalama olarak toplam vücut ağırlığının %10-15’ini kaybettiği söylenebilir.

Mide botoksu, hiç bir şekilde ameliyatın alternatifi değildir. Ameliyat için uygun olmayan hastalarda bir alternatif olarak uygulanabilir.

Mide botoksu ile büyük serilerde ciddi bir komplikasyon görülmemiştir. Çok nadiren, tek tek olgu sunumları olarak bildirilmiş, mide kanlanmasının bozulmasına bağlı midenin çıkarılmak zorunda kalması ve karın içi infeksiyon gelişmesi gibi olası komplikasyonları vardır.

Mide botoksu işlemi uygulandıktan sonra, hasta aynı gün evine gider, yaklaşık 10 günlük bir sıvı diyet sonrası normal diyet düzenine geçer. Hastanın, botoksun etkin olduğu dönemde diyetine titizlikle uyması gerekmektedir.   

bottom of page